Фінансова грамотність: як не потрапити на гачок псевдоволонтерів

image
10 Серпня 2022, 16:26
Поділитися:

Сьогодні правоохоронці розслідують більше трьохсот справ щодо шахрайства і зловживань з гуманітарною і благодійною допомогою на потреби ЗСУ та постраждалих від війни, ще понад 500 аферистів-«благодійників» викрила кіберполіція.

Інформаційне агентство “MKV” розповідає як не потрапити на гачок до псевдоволонтерів та упевнитись, що ваша допомога піде за призначенням, а також ділимось перевіреними посиланнями для благодійності та надійними волонтерськими проектами.

Як виявити несправжніх волонтерів?

Відсутність документів, які підтверджують чи регламентують волонтерську діяльність

 • Перевірити документи у волонтера має право кожен громадянин, адже ця інформація є відкритою. Якщо волонтер не бажає показувати вам підтверджуючі документи – це одна із ознак шахрайства.
 • Реальні волонтери не ходять зі скриньками по транспорту та не чіпляються до людей. 

На що звернути увагу:

У людини, яка збирає кошти на будь-які потреби бажано повинні бути посвідчення волонтера, довіреність чи угода з громадянином, для якого збирають кошти/договір з організацією, яка надає волонтерську допомогу.

Посвідчення волонтера може бути видане органами місцевої влади – мерією, селищною чи районною радою або ОДА (ОВА). Волонтерські посвідчення також можуть надати громадські організації, благодійні фонди, штаби місцевого ТрО чи ЗСУ, медичні заклади.

Договір про провадження волонтерської діяльності із організацією має містити, зокрема, опис волонтерської діяльності (завдання) та період волонтерської діяльності.  

Документи організації, яка збирає кошти. Організація, яка займається допомогою обов’язково повинна бути зареєстрована та мати статус благодійної організації або громадського об’єднання. Якщо вам пропонують віддати гроші комерційній організації, це може бути однією із ознак шахрайства. 

Звітність про витрати коштів та рахунки

Сьогодні багато волонтерів не реєструють організації та збирають кошти на особисті картки. Подібна діяльність ґрунтується виключно на довірі та авторитеті волонтера і часто таким методом не гребують і шахраї, тож радимо надсилати гроші на приватний рахунок тільки якщо ви знаєте людину та довіряєте їй. 

Сумлінні волонтери та організації обов’язково підтверджують надходження і витрати коштів звітністю: чеками про покупку продукції, фотографіями, виписками з рахунку, тощо.

Інформація про благодійний фонд чи волонтера

У більшості серйозних благодійних організацій є сайт, на якому обов’язково повинна бути уся підтверджуюча волонтерську діяльність інформація: документи організації, дані голови організації та регіональних представників, адреси офісів та представництв, контактні дані (телефони, за якими можна додзвонитись, сторінки у соцмережах чи мессенджерах),  фінансова звітність, рахунки, фото, тощо. 

Якщо сторінка організації «пуста» або довгий час не активна, варто дізнатись про неї більше – у багатьох випадках гугл допоможе розпізнати шахрая.

Зловмисники часто створюють копії сайтів справжніх благодійних фондів чи громадських організацій. Такі сторінки візуально схожі на сайти реальних благодійників, але відрізняються адресою сторінки. У кращому випадку на сайті буде оголошення із рахунками зловмисників, на які нібито можна переказати кошти на потреби армії, лікування, гуманітарну допомогу, тощо. У гіршому – це може бути фішинговий портал, через який шахраї можуть вкрасти ваші гроші, паролі, карткові реквізити та персональні дані.

Щоб не натрапити на шахраїв, слід:

 • Перевіряти назви сайтів, на які переходите та де вводите свої персональні дані. Адреси справжнього і сайту шахраїв можуть відрізнятись навіть на один чи кілька символів. 
 • Знайти портал справжньої організації можна на її верифікованій сторінці у соцмережах. 
 • Також, як правило, ресурси справжніх благодійників видаються у пошуковій видачі вище, ніж аналоги зловмисників. 

Шахраї і псевдоволонтери часто роблять розсилки повідомлень у месенджерах, соцмережах, на електронну пошту чи у SMS із шкідливими посиланнями про збір коштів. За такими лінками краще не переходити, а якщо хочете допомогти, зайдіть на веб-ресурс конкретної організації самостійно, написавши назву чи сайт у пошуковику. 

Зазначимо, що про шкідливі розсилки регулярно інформує Держспецзв’язку та Команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України (CERT-UA).

Сторінка у соцмережах: на що звернути увагу

Зараз багато волонтерів та організацій збирають допомогу і у соцмережах. У цьому випадку слід перевірити, коли створена сторінка, яка її попередня активність. Не слід забувати, що сторінки у соцмережах часто здають в оренду. 

Варто звернути увагу і на поведінку волонтера. Справжні волонтери не ведуть себе агресивно, нав’язливо та надто наполегливо.

Зміст оголошення

Якщо чеки чи звітність волонтера або фонду у вас викликають підозру, слід звернутись до організації або особи, для якої збирають кошти. Це найпростіший (але зазвичай і найдовший) шлях перевірити ініціативу. 

Нерідко шахраї дуже ретельно ведуть свої сторінки у соцмережах і наявність фотозвітів не завжди є підтвердженням законної діяльності. Перевірити, чи дійсно організація виставляє власні світлини придбаних для благодійних цілей товарів, можна і через Google-картинки. Часто псевдоволонтери роблять фейкові оголошення зі збору грошей на лікування осіб, які нібито постраждали від військової агресії – фото «потерпілих» беруть в інтернеті або у тих же соцмережах – перевірити це можна аналогічним способом. 

Для перевірки оголошення також можна зробити пошук тексту в Google чи Facebook – якщо оголошення склали аферисти, воно може спливти у публікаціях інших волонтерів та організацій, які й уяви не мають про новий збір чи співпрацю із псевдоволонтерами. 

Натрапити на псевдоволонтерів може і людина, яка потребує допомоги. Зазвичай аферисти використовують фішингові сайти або стару схему із дзвінками, під час яких пропонують переказати гроші на карту «жертви». У результаті довірливих громадян або оманою змушують перевести власні кошти зловмисникам, або виманюють персональні і карткові дані та самостійно заволодівають грошима.

Важливий момент – якість продукції, яку постачають волонтери. Українські правоохоронці розслідують безліч справ щодо поставок для ЗСУ неякісних бронежилетів, касок, турнікетів, тощо. Неякісна продукція – не завжди провина волонтера. Однак благодійні організації усе ж повинні перевіряти справність і зручність того, що вони поставляють, адже від цього залежить здоров’я та життя людей.

Основні ознаки шахраїв від РНБО

Центр протидії дезінформації при РНБО України розповів про найпоширеніші ознаки інтернет-шахрайства під виглядом закликів до допомоги:

 • Вказано неофіційні канали зв’язку (особисті мобільні телефони, банківські картки)
 • Відсутні посилання на офіційних представників волонтерських спільнот/ОДА/Червоного хреста
 • Надто конкретні або ж незрозумілі запити (наприклад, системи нічного бачення сірого вовка калібру 7.62), запити дорогого медичного/воєнного обладнання
 • Акцент на емоціях провини, жалю, а текст часто виділений великими літерами та знаками оклику
 • Вказано суми зібраних коштів без інструменту їх підрахунку (чеків, системи Patreon, краудфайдингових платформ)
 • Текст перекладено автоматичним перекладачем (багато русизмів, неправильно вжиті форми слів)
 • Надто очевидні запити (їжа, медикаменти)

Як допомогти армії та постраждалим від війни: перевірені ресурси

Спецрахунок НБУ

Національний банк України одразу після повномасштабного вторгнення рф відкрив спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку ЗСУ,  а згодом додав рахунок і на гуманітарну допомогу. 

Перекази на потреби армії – за посиланням:

https://bank.gov.ua/ua/about/support-the-armed-forces

Перекази на допомогу українцям, постраждалим від російської агресії тут:

https://bank.gov.ua/ua/about/humanitarian-aid-to-ukraine

Реквізити офіційного спеціального рахунку можна подивитись на сайті НБУ. 

UNITED24

UNITED24 — глобальна фандрайзингова платформа для підтримки України. Запущена 5 травня 2022 року з ініціативи президента України Володимира Зеленського. Її мета – стати головним вікном для збору пожертв на підтримку нашої країни. 

Усі кошти надходять на рахунки Національного банку України та спрямовуються профільними міністерствами на найголовніші потреби за трьома напрямками:

 • оборона і розмінування
 • медична допомога
 • відбудова України

Пожертви на армію через застосунок Дія

У застосунку Дія можна перерахувати кошти на потреби ЗСУ у рамках ініціативи UNITED24. Зробити внесок можна із вашої банківської картки або через електронні гаманці GPay або Apple Pay. 

Фонд  «Повернись живим»

Фонд  «Повернись живим» – один із найбільших фондів допомоги українським військовим, заснований ще навесні 2014 року. 

Переказати кошти на підтримку армії можна на сайті організації. Доступні як розрахунки по Україні, так і перекази з-за кордону у іноземній валюті. Внески можна зробити і криптовалютою. Також на порталі фонду є можливість подати заявку від керівників підрозділів ЗСУ про свої нагальні потреби. 

Зазначимо, що до запуску платформи UNITED24, кошти для «Повернись живим» збирали у застосунку Дія. 

Платформа єДопомога

Портал єДопомога – social.edopomoga.gov.ua – адресна допомога конкретним людям. Створений Міністерством соціальної політики України за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та ПРООН за фінансової підтримки Швеції з метою забезпечення нагальних потреб громадян, котрі постраждали або змінили місце проживання перебування у зв’язку з агресією росії. 

На порталі є можливість допомогти дистанційно, переказавши кошти на конкретні потреби у кілька кліків,  допомогти людям поруч з вами особисто – наприклад, купити продукти чи речі та передати з рук в руки. Також на сайті  можна залишити заявку, якщо вам потрібна допомога.

Платформа ВзаємоДія

Створена для взаємодії органів влади та інститутів громадянського суспільства, зараз платформа спеціалізується на підтримці та інформуванні українців під час війни. 

На порталі створено окремі розділи – як допомогти (зокрема, фінансово) та як отримати необхідну підтримку. 

У розділі «Фінансова допомога на потреби України» можна вибрати сфери, куди ви хочете переказати кошти. За кожним посиланням відкривається список перевірених благодійних організацій та державних ініціатив:

Також на ВзаємоДії є великий гайд із підбіркою рахунків для допомоги армії, волонтерам та медикам.

Раніше ІА “MKV” повідомляло, що  благодійний фонд “Відбудуй Макарів” допоможе відновити будинок жительці Макарова на Київщині.

Підписуйтеся на Telegram-канал MKV — джерело актуальних новин Макарівської громади й Київщини!Джерело