Допоможіть розгадати історичну загадку Борисполя

Допоможіть розгадати історичну загадку Борисполя
23 Червня 2024, 18:21
Поділитися:

Багато з бориспільців, що мають родичів, похованих на Коломичівському кладовищі (вул. Коломичівська, раніше — вул. Тургенєва), бачили старий дерев’яний хрест, розташований у віддаленій, старій частині кладовища. Від сторонніх очей його надійно ховають густі зарості трави та чагарники. Високий, збитий з дерев’яних дошок та частково пофарбований хрест містить і якісь надписи, вирізані в дереві, які дуже важко розібрати — адже під впливом часу фарба злізла, дерево потріскалося, а надписи сточили дощі. Впритул до нього вже розміщені більш сучасні могили. Під час поминальних днів багато людей продирається крізь чагарники та зупиняється біля хреста із цікавості та з надією розібрати написане та зрозуміти, хто там похований.

Опитування людей, які відвідували могили рідних поряд із хрестом, результату не дало. 

Так само не мають достовірних даних щодо цього місця й працівники Бориспільського державного історичного музею. На їх думку, під хрестом могли бути поховані жертви антибільшовицького повстання, яке відбувалося в місті якраз у 1921-му році. Втім, це лише припущення. 

А от старожилка вулиці Івана Франка (раніше — Коломичівка) Віра Мариневич (дівоче прізвище Герасименко) розповіла журналісту «Вістей» історію хреста, яку повідала їй її мати.

Так, за словами жінки, колись між вулицею Малою Коломичівкою (зараз Василя Симоненка, ще раніше — Чкалова) та Бежівкою було невелике кладовище, зараз орієнтовно це городи за будинками №№ 16, 18, 20, 22 на вул. Симоненка). 

Допоможіть розгадати історичну загадку Борисполя

Коли у 1921 році організовували новий колгосп, виникла потреба у вільному місці для колгоспних комор та інших підсобних приміщень. Кладовище вирішили знести. На той час у Борисполі жив заможний землевласник на прізвище Ковбера (можливо, Кобера), якому, зокрема, належала й земля на вул. Тургенєва. Він прийняв рішення безкоштовно віддати свій земельний наділ під нове кладовище, куди перенесли останки похованих із кладовища між Малою Коломичівкою та Бежівкою. Саме у честь цього був споруджений дерев’яний хрест, на якому вирізали прізвища родин, чиї поховання були перенесені на нове кладовище. Таким чином, на верхній частині хреста говориться про історію поховання, а на нижній міститься перелік прізвищ. 

Про те, що між вулицями Мала Коломичівка та Бежівка було невелике поховання, згадують і мешканці цих вулиць. Втім, історія про перенесення останків на Коломичівське кладовище їм невідома. 

«Вісті» звертаються до всіх мешканців Борисполя та особливо тих, чиї прародичі мешкали на сучасних вулицях Івана Франка, Василя Симоненка, Широкій, Коломичівській, Січових Стрільців, Комарова, Крилова, Європейській, Бежівці. Якщо ваші предки розповідали вам цю історію чи знають щось про дерев’яний хрест на Коломичівському кладовищі, повідомте нам, будь ласка. Ваші свідчення зможуть пролити більше світла як на це пам’ятку, так і на історію міста в цілому. 

Також будемо вдячні, якщо хтось допоможете розібрати надписи на дереві — можливо, є якась технологія, за допомогою якої це можна було б зробити. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама