Допомога для київських господинь на Святу вечерю

image
6 Січня 2020, 14:14
Поділитися:

Сьогодні, коли на небі загориться перша зірка, у багатьох оселях українців сім’ї сядуть за Святу вечерю. На святковий стіл, традиційно, подають дванадцять страв. Усі вони мають свої символи. Кутя, узвар, вареники, голубці, борщ і страви з риби – все пісне і має ритуальне значення. 

Смачну вечерю приготувати допоможуть рецепти – «переписи» – знаної галицької господині Дарії Цвєк. 

Кутя

Інгредієнти: півлітрова банка пшениці, 200 г маку, 1 ложка меду, 100 г посічених волоських горіхів, 100 г родзинок, пів літра кип’яченої води.

Приготування: очищену від луски пшеницю промити у кількох водах, залити гарячою водою на рівні з зерном. Якщо вода википить, долити гарячої.

Варити на повільному вогні, поки зерно не розвариться. Мак промити у кількох водах, залити кип’ятком і залишити на 2 – 3 години, тоді воду злити, протерти у макітрі (м’ясорубка виручить тих, у кого нема), додати за смаком цукор, мед, підсушені та посічені горіхи, помиті родзинки і влити пів літра кип’яченої води. Все це з’єднати з вареною пшеницею, викласти в глибоку глиняну миску або макітру і подати з дерев’яною ложкою.

Вареники з капустою і гречкою

Інгредієнти: пів літра гречки підварити в 1,5 літра підсоленої гарячої води (але щоб гречка повністю не була зварена). Коли вода википить, поставити каструльку в духовку, щоб гречка підпеклася до червонуватого кольору. Приблизно таку саму кількість квашеної капусти промити під холодною водою, відтиснути і порізати. Додати до капусти підсмажену на олії цибулю і гречку, вимішати.

Для тіста: борошно пшеничне – 3 склянки; вода – 1 склянка; олія 2 – 3 ст. ложки; 1/2 ч. ложки соди; сіль за смаком. Замісити пухке тісто. Розкатати його на столі й склянкою чи невеличким горнятком вирізати кружечки.

Підливка: 200 г грибів відварити, не відціджувати, підсолити, додати 3 ст. ложки панірованої (підсмаженої на сухій сковорідці) муки і вимішати.

Голубці з картоплею і гречкою

Інгредієнти: 1 капустина, 2 кг картоплі, 250 г гречки, 3 – 4 цибулини, олія, сіль, перець, часник, лавровий листок.

Приготування: листочки капусти відділити від качана, відпарити у підсоленій воді.

Сиру картоплю помити і почистити. Натерти на тертці (або прокрутити на м’ясорубці) і добре відтиснути, щоб зайва рідина вийшла. Помиту гречку залити окропом і відварити. Цибулю почистити, дрібно нарізати, підсмажити на олії до золотистого кольору. Вимішати з картоплею та гречкою. Посолити, поперчити, додати часник. Накладати фарш у капустяне листя і загортати. Скласти голубці у посудину, покласти лавровий листок, до половини налити води. Поставити в духовку на 1 – 1,5 години. Дно посуду можна викласти капустяними листками, зверху теж.

Пампухи з маком

Пампухи (пончики) є теж неодмінним солодким атрибутом різдвяних свят. Цьогоріч у Львові уже вчетверте відбудеться фестиваль пампухів. Свято щоразу набуває більшої популярності. На фестиваль приїжджають багато господинь з різних куточків західного регіону. Печуть пампухи з різноманітними начинками – повидлом, шоколадом, маком. Особливо гостям до смаку з варенням із пелюсток ружі (садової кущової троянди).

Інгредієнти: для приготування сімейної порції пампухів потрібно 250 г пшеничного борошна, 25 г дріжджів, 1 склянку молока, 1 ст. ложку олії, 2 жовтки, дрібка солі. А для начинки – по склянці маку та цукру.

Приготування: дріжджі розтерти з 50 г борошна, цукром і молоком, вийде опара. Поставити її в тепле місце. Коли тісто підійде, додати решту борошна, молоко і жовтки. Ретельно вимісити, тісто має бути гладеньким, із пухирцями. Влити розтоплений жир і посолити, продовжувати вимішування. Притрусити борошном, накрити і поставити в тепле місце. Мак залити окропом на годину, відцідити, розтерти з цукром. Коли тісто підійде, виробляти пампухи і смажити в гарячій олії. Секрет приготування у тому, що вони мають смажитися «на плаву», тож варто взяти невеличку каструльку.

Борщ  з «​грибними вушками»

До столу також подають першу страву – зазвичай пісний борщ із вушками. Варять його із сушених грибів, чорносливу, буряка та бурякового квасу (про нього потрібно подбати за кілька днів).

Інгредієнти: сушені гриби (30 г) замочити в холодній воді на 2 – 3 години, відварити в цій же воді, бульйон злити і процідити, а гриби промити і нашаткувати. Буряк (1 кг), зелень, цибулину помити, почистити, подрібнити.

Приготування: залити овочі грибним бульйоном так, щоб він їх трохи прикривав, додати часник і буряковий квас (2 – 3 склянки). Варити 20 хвилин. Заправити лимонним соком, сіллю, перцем і цукром.

Перед подаванням покласти до борщу подрібнені гриби, «вушка» – маленькі варенички із начинкою з грибів.

Можна додати зварений у невеликій кількості води чорнослив без кісточок.

Підлива грибна

До вареників або пісних голубців подають грибну підливу. Для її приготування потрібно промиті у теплій воді сухі гриби (50 г) замочити в 3 склянках холодної води на 2 – 3 год, а потім у цій самій воді зварити без солі. Одну столову ложку борошна підсмажити до світло-коричневого кольору і розвести процідженим грибним бульйоном. Такий соус варити на слабкому вогні 15 – 20 хвилин.

Дрібно нарізану цибулю присмажити на олії (2 ст. ложки), додати посічені варені гриби і ще раз усе злегка просмажити, а потім покласти до підливи, додати за смаком сіль і прокип’ятити.

Узвар

Сушені груші, яблука, сливи, родзинки ретельно вимити і покласти у воду, що кипить. Варити 15 хвилин, заправити медом або цукром, довести до кипіння і дати настоятися в холодному місці протягом кількох годин. Можна додати трошки лимонного соку.

З інших страв на святковому столі має бути риба (смажена або заливна), щось із квасолі або гороху.

Та найголовніше – не меню, що буде на столі увечері 6 січня, а настрій, з яким зустрічатимуть свято народження Божого Сина.

Бажаємо нам усім веселих Свят і смачної куті!

Слідкуйте за актуальними новинами на наших каналах у Telegram та Facebook.

Фото з відкритих джерел

Читай “Вечірку” в Telegram та Facebook

Джерело: Вечірній Київ