Бориспільська міська рада прийняла програму безбар’єрності громади на найближчі три роки

Бориспільська міська рада прийняла програму безбар’єрності громади на найближчі три роки
29 Грудня 2023, 14:07
Поділитися:

На сесії Бориспільської міської ради 15 грудня депутати проголосували за прийняття Програми створення безбар’єрного простору у Бориспільській громаді на 2024-2026 роки (далі — Програма). Яка ситуація із забезпеченням прав осіб із інвалідністю у громаді сьогодні, що саме передбачає Програма, які заходи планується виконати та скільки коштів витратять на її впровадження, розбиралися «Вісті».

Ініціатором та розробником Програми є управління соціальної політики та охорони здоров’я, участь у розробці також брали інші управління громади, в тому числі освіти і науки, культури, молоді та спорту, житлово-комунального господарства та капітального будівництва.

Конвенція ратифікована, умов поки не створено

Розробники програми зауважують, що в останні роки у державі і суспільстві відбулися істотні зміни щодо ставлення до осіб із інвалідністю. Україна ратифікувала Конвенцію про права осіб із інвалідністю ще у 2009-му році і зобов’язана створити умови для їх реабілітації та соціальної інтеграції, а також забезпечити таким особам повноцінне життя та рівні права, в тому числі у сфері освіти, охорони здоров’я, працевлаштування, користування транспортними послугами, доступ до об’єктів ЖКГ та комунального призначення тощо.

Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

У Бориспільській ОТГ (6 старостинських округів та 18 населених пунктів) станом на початок року мешкало 86032 особи, серед яких 20685 громадян похилого віку (старше 60 років), 4839 осіб із інвалідністю та 403 дитини із інвалідністю. На жаль, відсутність безперешкодного доступу до закладів освіти і культури, транспорту, інформації та зв’язку, включаючи інформаційно-комунікаційні технології та системи, а також до інших об’єктів і послуг, які надаються для населення, позбавляє осіб з інвалідністю рівних можливостей для участі у житті громади, що веде до приниження їх гідності та сегрегації.
Для подолання цих проблем та координації подальшої роботи, пов’язаної зі створенням на території громади безбар’єрного доступу для осіб із інвалідністю, на початку 2023 року в Борисполі було створено міжвідомчу робочу групу.

Є й позитивні моменти

За твердженням розробників Програми, у Бориспільській громаді повністю задовольняється потреба інвалідів у протезно-ортопедичній допомозі, всі вони забезпеченні засобами пересування (інвалідними колясками) та реабілітації.

Крім того, регульовані пішохідні переходи Борисполя облаштовані спеціальними звуковими сигналами світлофорів для створення безпечних умов руху людей з вадами зору.

При виконанні робіт з ремонту та заміни тротуарного і дорожнього покриття на пішохідних переходах облаштовуються понижені бордюри та створюються належні умови для вільного пересування осіб з обмеженими фізичними можливостями. У зоні постійної уваги ліфти в будинках, де мешкають особи з інвалідністю.

Міським центром зайнятості постійно ведеться облік робочих місць, на які можуть бути працевлаштовані особи з інвалідністю.

Пандусами облаштовані такі навчальні заклади громади: Центр технічної творчості «Еврика», Будинок дитячої та юнацької творчості, ліцеї «Лідер», «Патріот», «Альта», «Основа», ім. Юрія Головатого, ім. Костянтина Могилка, ім. Павла Чубинського, ім. Володимира Мономаха, Бориспільській академічний ліцей та всі заклади дошкільної освіти міста.

У закладах загальної середньої освіти функціонують класи з інклюзивним навчанням. Планується обладнати кабінети для проведення корекційно-розвивальних занять. Педагогічні працівники обізнані щодо роботи з дітьми, що мають особливості психофізичного розвитку, а навчальні заклади забезпечені навчальною та методичною літературою на цю тематику.

Запроваджено інклюзивне навчання у дошкільних навчальних закладах міста та інклюзивний супровід осіб з інвалідністю, які досягли повноліття, та дітей із інвалідністю у реабілітаційній установі для осіб з інвалідністю «Наш дім».

Діти з інвалідністю користуються правом на безкоштовне навчання в позашкільних навчальних закладах. У Будинку дитячої та юнацької творчості функціонують гуртки та проводиться індивідуальна корекційно-розвивальна робота з дітьми з особливими освітніми проблемами.

Навіщо Програма

На жаль, формальна наявність пристосувань не гарантує можливості особам із інвалідністю потрапити до тієї чи іншої точки призначення як у місті, так і в межах громади. Ряд будівель та закладів Борисполя обладнані пандусами, якими неможливо скористатися. Майже на всіх адміністративних будівлях відсутні написи шрифтом Брайля для незрячих, в приміщеннях відсутні піктограми (спеціальні позначення) для маломобільних груп населення.

Розробники програми вважають, що незважаючи на роботу, що проводиться робочою групою виконкому, є потреба у подальшій комплексній роботі в цьому напрямку, а виконати заходи, що дадуть можливість особам із інвалідністю вести повноцінний спосіб життя та повністю задовольняти свої потреби та інтереси, можливо в межах відповідної цільової Програми.

Скільки коштів виділять і на що

Загальний бюджет Програми 9 млн 422 тис. грн на три роки, причому майже 87% коштів виділять на першому році її виконання, тобто вже в наступному році. Так, у 2024-му році заплановано використати 8 млн 152 тис. грн, у 2025-му — 510 тис. грн, у 2026-му — 760 тис. грн. Джерело фінансування — міський бюджет.

Заходи за Програмою розподілились таким чином.

На початковому етапі планується провести моніторинг та оцінку ступеню безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для маломобільних груп населення. Також здійснять верифікацію даних про об’єкти спортивної інфраструктури та перевірять їх пристосування до користування всіма групами населення. Цей етап не потребуватиме фінансування, його здійснюватимуть профільні управління.

Також упродовж трьох років дії Програми проведуть низку інших заходів, що не потребуватимуть окремого фінансування. Серед них:

• облаштування на перших поверхах закладів охорони здоров’я кабінетів для обслуговування осіб із обмеженими фізичними можливостями та визначення співробітників для супроводу осіб із погіршеним зором;
• складання «карти» зручних і доступних робочих місць;
• проведення анкетування щодо місця розташування дитячих кімнат та забезпечення роботи таких кімнат у державних органах влади, підприємствах та організаціях;
• визначення переліку сервісів для осіб із інвалідністю (електронний кабінет, замовлення таксі, придбання квитків тощо) та роботи по їх впровадженню;
• проведення онлайн тренінгів (зокрема профорієнтаційних) для молоді з інвалідністю, в тому числі з числа ВПО;
• розробка графіку проведення інформаційно-просвітницьких кампаній; проведення циклу вебінарів для працівників закладів культури та освіти щодо політики безбар’єрності та недискримінації;
• розміщення актуальної інформації у ЗМІ та громадських місцях, поширення бюлетенів, брошур тощо.

У 2024-му році планується провести ремонтні роботи в закладах охорони здоров’я Бориспільської громади для того, щоб забезпечити маломобільним групам населення доступ до них та до санітарних приміщень усередині. На це планується виділити 1 млн 500 тис. грн. Ще 350 тис. грн виділять на облаштування пандусів для осіб із інвалідністю біля амбулаторій міської первинки.

У тому ж році біля закладів охорони здоров’я облаштують 9 місць для безоплатного паркування транспортних засобів. На це необхідно 1 млн 510 тис. грн. Іще 100 тис. грн знадобиться, щоб облаштувати безпечні шляхи пересування медичними закладами для осіб із ураженням органів зору, слуху та опорно-рухового апарату.

Для облаштування підйомними механізмами, пандусами та доріжками для безперешкодного руху на інвалідних візках у багатоквартирних будинках, де мешкають особи з інвалідністю, в тому числі діти, планують виділити 1 млн 200 тис. грн (по 400 тис. грн кожного року).

Серед інших витрат 2024-го року — придбання необхідного обладнання для реабілітаційної установи осіб із інвалідністю «Наш дім» (221 тис. грн), проведення інвентаризації об’єктів спортивної інфраструктури та облаштування спортивного майданчику у реабілітаційній установі «Наш дім» (170 тис. грн), встановлення гідравлічного підйомника для доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до нежитлових приміщень на вул. Шевченка, 4 (100 тис. грн).

Найбільша сума — 5 млн 500 тис. грн — у 2024 році передбачена на створення закладу підтриманого проживання (притулку) та проведення капремонту приміщення стаціонарного догляду Бориспільського міського терцентру соціального обслуговування.

Коментуючи це питання «Вістям», начальник управління соціальної політики та охорони здоров’я Олена Коротка уточнила, що мова йде про відділення стаціонарного догляду в с. Любарці. Його планують відремонтувати та розширити, щоб мати змогу надавати послуги більшій кількості людей, в тому числі безхатченкам.

«Зараз ми не маємо можливості допомогти людям, які опинилися в складних життєвих обставинах та з якихось причин не мають документів. Максимум наших можливостей — доба у лікарні, після якої людина знову має йти «на всі чотири боки». Тому назріло рішення розширити відділення у Любарцях та зробити там окремі кімнати для безхатченків, де вони зможуть перебувати час, необхідний для відновлення документів, а також привести себе до ладу, пройти медобстеження тощо. Крім того, вже наявне відділення стаціонарного перебування теж потребує ремонту», — зазначила Олена Коротка.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама