Безкоштовне харчування молодших школярів: є проблеми
Погодувати всіх не встигають
Рішення уряду про безкоштовне харчування у школах всіх дітей 1-4 класів лише на перший погляд може здаватися великим позитивом. Вже під час підготовки до сесії Бориспільської міської ради, яка відбулася 18 жовтня 2024 року, під час засідання постійної депутатської комісії з питань планування бюджету та економічної реформи Катерина Шабан — начальник управління освіти та науки — звернула увагу на те, що тепер проблематично буде забезпечити харчуванням учнів середньої та старшої школи.
Про рішення уряду та «підводні камені», з якими стикнеться при його виконанні Бориспільська громада, вона розповіла у коментарі журналісту «Вістей».
«Держава виділила 2 мільярди гривень на харчування дітей 1-4 класів. Бориспіль отримав субвенцію у сумі 8 млн грн, — повідомила Катерина Шабан. — На сесії управління освіти і науки отримало ці кошти.
Постало питання організувати харчування всіх цих дітей. У нас дуже велика кількість учнів, вони харчуються у дві зміни. Це дуже серйозне навантаження на харчоблоки і на кухарів.
Раніше харчувалися переважно пільгові категорії школярів. Серед учнів молодшої школи за батьківські кошти харчувалося не дуже багато дітей. А от учні середньої та старшої школи користувалися можливістю пообідати у шкільній їдальні.
Тепер близько 4320 дітей 1-4 класів мають харчуватися безкоштовно. Це створює велике навантаження на харчоблок. Меню для старшокласників інше, бо діти старші, і уже тепер проблематично приготувати їжу для старшокласників. Тому що не встигають. Не вистачає потужності харчоблоків, недостатньо працівників кухні. Щоб вирішити питання кардинально, потрібні певні ресурси та кошти. Необхідно купувати нове обладнання, збільшувати кількість кухарів. Зараз у нас ресурсів немає. Крім того, поки невідомо, чи буде на наступний рік субвенція на харчування молодших школярів. Тому незрозуміло, чи є потреба вкладати кошти в розширення потужностей харчоблоків. Бо субвенцію дали тільки до кінця цього року.
Станом на сьогодні забезпечене харчування учнів 5-10 класів пільгових категорій. А для тих, хто хоче купити собі обід за гроші, на жаль, приготувати їжу харчоблоки не встигають».
Харчування подорожчало, але є одним із найдешевших на Київщині
21 жовтня відбулося засідання виконавчого комітету, на якому було прийнято рішення «Про встановлення вартості харчування учнів у закладах загальної середньої освіти Бориспільської міської територіальної громади» із 21 жовтня 2024 року. Це при тому, що 23 вересня вже приймалося таке ж рішення, тоді вартість харчування встановлювалась із 1 жовтня цього року.
Катерина Шабан наголосила: незалежно від рішення уряду щодо безкоштовного харчування попереднє рішення виконкому довелося б переглядати. Адже за цей час ціни відчутно зросли — відповідно, зросла і вартість шкільного харчування.
Управлінням освіти зроблено розрахунки і визначено перелік продуктів на сніданок і на обід.
За словами керівника управління освіти і науки, незважаючи на збільшення вартості харчування школярів у Бориспільській громаді, воно залишається одним із найдешевших у Київській області.
Як змінилася вартість харчування
Зараз сніданок для школярів віком від 6 до 11 років коштує 47,76 грн (було 36,93 грн), для школярів віком від 11 років — 53,19 грн (було — 42,20 грн).
Обід обійдеться у 48,60 грн для школярів віком від 6 до 11 років та у 56,06 грн для школярів віком від 11 років.
Дворазове харчування учнів групи продовженого дня передбачене лише для дітей від 6 до 11 років і коштує 76,66 грн.
Хто харчуватиметься безкоштовно
Згідно з рішенням виконавчого комітету від 21 жовтня управлінню освіти і науки Бориспільської міської ради, директорам закладів загальної середньої освіти доручено організувати в закладах:
• Безоплатне одноразове харчування учнів 1-4 класів.
• Безоплатне одноразове харчування учнів 5-11 класів та дворазове харчування учнів груп продовженого дня:
— дітей-сиріт;
— дітей, позбавлених батьківського піклування;
— дітей із особливими освітніми потребами, які виховуються в інклюзивних групах;
— дітей з інвалідністю;
— дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;
— дітей з числа внутрішньо переміщених осіб;
— дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;
— дітей з числа осіб, визначених у статтях 10 та 10¹ Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
— дітей учасників бойових дій;
— дітей військовослужбовців, які беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
— дітей військовослужбовців, які потрапили у полон або зникли безвісти;
— дітей із сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама