Андрій КОКОТЮХА: «Нинішні часи не для натхнення, а для фіксації та переосмислення сьогодення…»

Андрій КОКОТЮХА: «Нинішні часи не для натхнення, а для фіксації та переосмислення сьогодення…»
14 Лютого 2025, 14:58
Поділитися:

Навряд чи хтось наважиться позмагатися з письменником Андрієм Кокотюхою у швидкості написання книжок. На сьогодні він є автором понад 100 книг!
Сюжет одного з романів – «Багряний рейд» розвивається у Макарові та Королівці. Що спонукало письменника до вибору саме цієї місцевості, ми сьогодні поговоримо з автором.

“Рейдуючі група УПА досягали Макарова…”

– Пане Андрію, скільки наразі вами написано художніх книг з історичним сюжетом?

– Треба зрозуміти та визначитися, що вважати історичним сюжетом: події в історичних декораціях чи інтеграція в сюжет реальних подій. Адже я автор не лише історичних, а й ретро-романів. Події останніх відбуваються в Україні на початку ХХ століття, охоплюють період від 1901 (цикл «Київська сищиця») до 1919 років («Справа отамана Зеленого», «Вигнанець і шляхетна полонянка»). Також є три ретро-романи, дія яких відбувається в Парижі 1923-1926 років, і серед дійових осіб є Нестор Махно та Симон Петлюра. Отже, якщо ретро-романи теж рахуються, то 27. Але якщо тільки суто історичні, без детективної складової, які описують повстанські рухи в Україні та Литві – тоді 7.

– У скількох з них йде мова про діяльність УПА?

– Є дилогія «Червоний» та «Червоний. Без лінії фронту». Є Повстанська трилогія. Діяльність УПА згадується в романі про литовських «лісових братів» «Підпільна держава» та книжці для школярів «Потаємні двері».

– Чому, готуючи книгу «Багряний рейд», Ви обрали місцем розвитку подій Макарів та Королівку?

– Консультант цього роману – доктор історичних наук Іван Патриляк. Він пояснив, що до Києва рейдуючі групи УПА не доходили. Крайня точка, куди вони сягнули – Макарів та Макарівський район у том числі. Пол карті видно, що це шлях від Житомирщини. Крім того, є збірник документів, у яких я знайшов звіти НКВД саме по діяльності українського підпілля Макарівського району.

– Наскільки відомо, пишучи свої книги, ви намагаєтесь відвідати ту місцевість, про яку йде мова. чи заїздили ви у Макарів та Королівку?

– У Макарові й під Макаровом не раз знімали кіно, в тому числі – за моїми сценаріями. Тому я бував у регіоні. Проте більше вивчав його по друкованих матеріалах.

– Коли писали книгу «Багряний рейд», Ви консультувалися з краєзнавцями з Макарова?

– Ні. Оскільки Макарів став місцем дії не відразу, а книжку треба було здавати в стислі терміни, я обмежився консультацією з істориками. Джерела вказані в книжці. Мене більше цікавила атмосфера, аніж топоніміка. Проте саме до «Багряного рейду» в консультантів було найбільше питань. Довелося переписати останню частину, бо в першому варіанті вона виглядала не реалістичною, надто «голлівудською». Нарешті, ідея спробувати вписати в фінал замах на Хрущова теж виникла в останній момент. Це художній твір, тож буквальної прив’язки до кожної стежки Макарівського району не вимагає.

– Чи плануєте ви екранізувати книгу «Багряний рейд»?

– Я не можу планувати екранізацію. В мене нема ані студії, ані грошей. Але хочу бачити екранне втілення всієї трилогії.

– Якщо екранізація все таки відбудеться, місцем для зйомок оберете Макарів (уже добре відоме вам місце) чи де інде?

– Макарівська громада загалом зручна для кінозйомок, бо недалеко від Києва. І місце для зйомок обираю не я. Для цього є локейшен-менеджери. У Васильківському районі зараз знімають Галичину, зокрема – Львівщину, в серіалі «Кава з карданоном 2».

“…Нікуди не виїжджав…”

– Де Ви зустріли 24 лютого 2022 року?

– У Києві. І нікуди не виїжджав. Результатом став роман «Врятувати березень», виданий у вересня 2022 року. Це перша художня книга про нинішній етап війни. Тема – тимчасова окупація Київщини. Цьогоріч роман удостоєний премією імені Лесі Українки Кабінету міністрів України. Частину грошового еквіваленту передав на потреби потерпілих від окупації. А моя дружина Ірина весь цей час займається волонтерством, у тому числі, в Макарівській громаді.

– Де Ви черпаєте натхнення за нинішніх часів?

– Нинішні часи не для натхнення, а для фіксації та переосмислення сьогодення. Про нинішній час уже вийшли, крім «Врятувати березень», шпигунський трилер «Довга комендантська година», екранізація якого вже почалася, та детектив «У темряві приходить пес» – Київ у часи першого блекауту 2022 року.

– Над якою книжкою Ви зараз працюєте?

– Дитяча книжка «Робот ховається в школі» – про те, як школярі протистоять російській агентурі в тилу.

– Макарів став місцем активних бойових дій у лютому-березні 2022 року. Чи не маєте в планах написати книгу про події на Київщині в лютому-березні 2022 року і, зокрема про Макарів?

– Вже є «Врятувати березень». А «Довга комендантська година» охоплює події 22-27 лютого, коли Київ не взяли за три дні. Проте про події на Київщині згаданих часів уже знято чимало документальних стрічок та написано кілька книжок. Переважно документальних, але є роман Анни Бугаєвої «Я твій ворог».

– Ваша серія про страуса Футбола включена до шкільної програми з української літератури 6-го класу. Чи не виникло у Вас бажання продовжити для дітей цю серію?

– Саме цю – ні. Страус героїчно загинув, діти плачуть, батьки нарікають. Але загибель страуса – це ідея видавця, аби читачі з юних літ живилися емоціями та вчилися ними керувати. До всього, серія живе 14 років. Зараз інші реалії та інші серії.

“…Можуть подати заявку у будь-якій формі…”

– Ви у 2024 р. здійснювали подарунки українським бібліотекам. Можете розповісти що це за акція, скільки бібліотек отримали подарунок. І як Макарівська бібліотека може отримати такий подарунок?

– Вже охоплено 420 бібліотек. Макарівська бібліотека може подати заявку в будь-якій формі. Але цього мало. Треба, щоб були гроші. Їх я збираю через соцмережі.

– І, насамкінець, що ви побажаєте своїм шанувальникам та нашим читачам?

– Хоча б раз на місяць купувати українські книжки. Ну і, звісно, тихих ночей, перемоги та миру.

– Дякуємо за спілкування! Бажаємо творчих успіхів! І головне – побільше цікавих екранізацій.



Джерело