Адаптація переселенців у нових громадах: у Києві відбувся регіональний показ форум-вистави

Адаптація переселенців у нових громадах: у Києві відбувся регіональний показ форум-вистави
13 Жовтня 2023, 15:34
Поділитися:

У Києві акторки-переселенки виступили з форум-виставою перед внутрішньо переміщеними особами (ВПО), мешканцями, представниками громадських і благодійних організацій та місцевого самоврядування. Форум-театр – це унікальний формат, який не просто розкриває актуальні проблеми, а й передбачає активну взаємодію акторів із глядачами, щоб спільно знайти рішення.

Захід відбувся в межах програми «Єднання заради дії», що впроваджується міжнародною організацією IREX разом із українським благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США​​​.​​

Вистава під назвою «Бумеранг», яку продемонстрували у Києві, – це історія переселенки з Харкова. У 2014 році вона відмовилася здавати в оренду квартиру жінці з дітьми, коли дізналася, що родина – переселенці з Луганська. Вже у 2022 році харків’янці самій довелося рятуватися від війни та шукати прихисток. І в новій громаді вона особисто відчула, як упереджено деякі власники квартир ставляться до ВПО. Героїня вистави, попри складнощі, намагається дати освіту своїм дітям, але стикається з недовірою, байдужістю, нерозумінням з боку місцевих.

Радник зі стабілізації Посольства США в Україні, Метт Джонсон відвідав форум виставу і виступив із заключним словом зазначивши: 

«Завдяки таким заходам,  тепер я можу доповідати про проблеми ВПО в Україні не тільки на дипломатичному рівні, але й на побутовому, розповідаючи членам своєї сімʼї та близькому оточенню, що переживають і з якими складнощами стикаються переселенці в Україні. Такі активності вкрай  важливі. Через фізичне залучення у виставу, переживання їх досвіду можливо відчути та зрозуміти, через що вони проходять щодня, чому варто  підтримувати та об’єднувати наші зусилля задля сприяння скорішої інтеграції  ВПО та стабілізації ситуації в Україні. Дякую акторкам за силу та наснагу пережити цей досвід ще раз».

Регіональнакоординаторка програми «Єднання заради дії» у Києві Олеся Ляшук розповіла, що вистава не лише викликала в глядачів емоції, а й налаштувала їх на пошуки рішень. Присутні обговорили потреби й очікування, подальші кроки та перспективи як ВПО в регіоні, так і самої громади:

«Питання інтеграції та адаптації внутрішньо переміщених осіб не нове для України. Про необхідність налагодження комунікації між ВПО та громадою ми чуємо з 2014 року. Водночас масовість переміщення через повномасштабне вторгнення вивела проблему на новий рівень. Заходи у форматі форум-вистави – це новітній спосіб комунікації, який дає можливість присутнім приєднатися до інтерактивного пошуку варіантів рішень з конкретної теми».

Олеся Ляшук переконана, що переселенці в нових громадах можуть бути ефективним ресурсом, а не тягарем. Цю думку поділяє й членкиня ініціативної групи Ради з питань ВПО у м. Біла Церква Надія Стратій:

«На рівні міста важко пояснити, що ВПО, які приїжджають із різних регіонів, – це таловині люди: класні водії, лікарі, пекарі, вузькоспрямовані спеціалісти. І ці люди, коли адаптуються психологічно, хочуть і можуть працювати, але не знають, як це реалізувати».

Переселенцям в Україні вкрай необхідна підтримка. В цьому переконана одна з учасниць форум-театру, членкиня Ради з питань ВПО при Житомирській ОД(В)А Марина Матвейчук. Якщо люди її не отримають тут, то, найімовірніше, виїдуть за кордон:

«ВПО – це потенційні мігранти. Якщо люди не знайдуть себе на місці тимчасового перебування, то поїдуть в іншу державу: Польщу, Німеччину, де їм допоможуть, тож вони сюди не повернуться. Якщо ми кажемо про те, що хочемо, щоб тут залишалися молоді активні люди, які працюють, то їм потрібно допомогти психологічно і дати їм можливість почуватися потрібними».

Більшість погодилися, що для змін на краще варто заручитися підтримкою органів самоврядування. Наприклад, у місцях компактного проживання мешкають переважно незахищені категорії: пенсіонери, матері-одиначки з дітьми тощо. Треба адресно допомагати їм, адже тепер вони також члени цієї громади.

Проєктна координаторка програми «Єднання заради дії» Наталія Теслик розповіла, що подібні заходи відбулися в 15 областях України:

«ВПО важко інтегруватися в нову громаду, особливо сім’ям із дітьми. Вони мають думати насамперед про безпеку і добробут дітей. Велика проблема – знайти житло, та і загалом налагодити життя в складних умовах. Тому вони потребують реальної підтримки. Дуже важливо згуртуватися українцям – не ділитися на ВПО чи мешканців місцевої громади».

Головне, що глядачі після вистави усвідомлюють: вони не байдужі одне одному та можуть об’єднуватися. До слова, лише в Києві офіційно зареєстровано майже 250 тисяч внутрішньо переміщених осіб.

Ця діяльність стала можливою в межах програми «Єднання заради дії», що впроваджується міжнародною організацією IREX в Україні разом з Благодійною організацією «Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.

Джерело: Новини Білої Церкви – головні та останні новини БЦ сьогодні, події в Білій Церкві