Онлайн-булінг – майже третину українських підлітків цькують в інтернеті

image
4 Вересня 2019, 17:13
Поділитися:

Третина молодих людей у 30 країнах світу стають жертвами булінгу в інтернеті. Україна, на жаль, не виняток: 29% опитаних підлітків були жертвами онлайн-булінгу. 16% молодих людей були змушені пропускати заняття в школі через кібербулінг та насильство. Такими є дані опитування U-Report, який проводить Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), повідомляє LifePravda.

Майже три чверті респондентів, які анонімно відповіли на запитання молодіжного опитування, також зазначили, що найчастіше онлайн-булінг трапляється в соціальних мережах, зокрема у Facebook, Instagram, Snapchat і Twitter.

«Доступ школярів до інтернету означає, що школа не закінчується, щойно учень або учениця вийшли з класної кімнати, – наголошує Генрієтта Фор, виконавча директорка ЮНІСЕФ − І, на жаль, булінг так само не закінчується, коли діти залишають будівлю школи. Для поліпшення умов навчання молоді необхідно враховувати те, що їхнє життя нині проходить і онлайн, і офлайн».

У межах опитування молоді люди через SMS та сервіси миттєвих повідомлень дали відповіді на низку запитань про свій досвід онлайн-булінгу та насильства, а також про те, де ці явища найчастіше трапляються і хто, на їхню думку, має відповідати за їх подолання.

Близько 32% опитаних вважають, що за подолання кібербулінгу має відповідати держава, 31% – що самі молоді люди, 29% відповідальними назвали інтернет-провайдерів.

В Україні більше половини молодих людей вважає, що проблему може вирішити сама молодь.

Проте кожен п’ятий український підліток думає, що державні органи теж мають відповідальними за подолання кібербулінгу. 14% молодих людей вбачають необхідність залучення школи і ще 12% – інтернет-провайдерів.

«Один із ключових висновків, які можна зробити з отриманих відповідей – необхідно активно залучати молодь і дітей та налагоджувати з ними партнерство», – зауважує Наджат Маала Мджід, спеціальна представниця Генерального секретаря ООН з питань насильства щодо дітей.

«Відповіді на запитання про те, хто відповідає за подолання кібербулінгу, приблизно порівну розподілилися між державою, інтернет-провайдерами (приватним сектором) і самими молодими людьми. Це наша спільна проблема, і ми маємо розділити відповідальність між усіма партнерами», додає Наджат Маала Мджід.

В опитуванні взяли участь понад 170 тисяч молодих людей віком від 13 до 24 років із таких країн: Албанія, Бангладеш, Беліз, Болівія, Бразилія, Буркіна-Фасо, В’єтнам, Гамбія, Гана, Еквадор, Зімбабве, Індія, Індонезія, Ірак, Косово, Кот-д’Івуар, Ліберія, Малаві, Малайзія, Малі, Молдова, М’янма, Нігерія, Румунія, Сьєрра-Леоне, Тринідад і Тобаґо, Україна, Франція, Чорногорія та Ямайка.

В Україні до опитування долучилися 6791 підлітків.

Результати дослідження ставлять під сумнів думку, що кібербулінг поміж однокласниками трапляється лише у країнах із високим рівнем доходу. Так, 32% респондентів у країнах Європи та Центральної Азії повідомили, що вони стали жертвами онлайн-булінгу. Близько 53% зізналися, що вони знають про приватні онлайн-групи школярів, де діти обмінюються інформацією про своїх однолітків із метою цькування.

В Україні про існування таких груп повідомили 59% опитаних.

У 2018 році в межах кампанії ЮНІСЕФ «#ЗУПИНИТИнасильство у школах і навколо них» діти та молоді люди з усіх країн світу напрацювали Маніфест молоді #ЗУПИНИТИнасильство, в якому закликали держави, вчителів, батьків та самих себе допомогти подолати насильство та забезпечити умови, у яких учні почувалися б безпечно у школах та навколо них, у тому числі були б захищеними онлайн.

Для подолання онлайн-булінгу та насильства у школах і навколо них ЮНІСЕФ та його партнери закликають усі сторони до негайних дій у таких сферах:

Реалізація політики захисту дітей та молодих людей від булінгу та кібербулінгу.
Створення та запуск національних «гарячих ліній» для підтримки дітей і молоді.
Просування етичних стандартів і практик серед провайдерів доступу до соціальних мереж, зокрема щодо збирання, зберігання та управління даними.
Збирання більш точної та деталізованої інформації про поведінку дітей і молодих людей онлайн, на основі якої будуть розроблятися подальша політика та рекомендації.
Проведення навчань для вчителів та батьків із питань запобігання та реагування на булінг і кібербулінг, зокрема серед вразливих груп.

Нагадаємо, що в грудні минулого року Верховна Рада України ухвалили новий законопроект №8584, що вводить нове поняття «булінг» та адміністративну відповідальність за нього.

Джерело: Трибуна Бровари