Як пережити спеку, – корисні поради

image
14 Червня 2019, 10:36
Поділитися:

Останнім часом температурні стовпчики в Україні показують вище +30 градусів. Синоптики похолодання не обіцяють, а рятувальники оголосили по країні надзвичайний рівень пожежної небезпеки. Як вберегтися українцям від спеки?

Центр громадського здоров’я МОЗ України дає декілька порад:

Перебувайте якомога менше на сонці, особливо в період із 11:00 до 16:00. Шукайте прохолоду й тінь, щоб ваше тіло мало можливість відновитися.  За можливості залишайтеся у приміщенні, бажано з кондиціонером.
Якщо вдома немає кондиціонера – зайдіть до кондиційованих громадських приміщень: навіть кілька годин, проведені в охолодженому приміщенні, можуть допомогти вашому тілу адаптуватися до спеки на вулиці.
Обережно із засмагою. Засмага є ознакою того, що шкіра постраждала від ультрафіолетового випромінювання, тож варто «захиститись», використовуючи креми з SPF не менше 30. Наносьте сонцезахисні креми за 30 хвилин перед виходом на вулицю. Засмага може значно уповільнити здатність шкіри вивільняти надлишок тепла, впливаючи, таким чином, на здатність вашого організму до охолодження, і зневоднює його. Шукайте засоби захисту від сонця з поміткою «широкий спектр» або «захист UVA/UVB» на етикетці – такі продукти діють краще.  Застосовуйте їх повторно відповідно до інструкції на етикетці.
Біля водойм та на пляжі отримати опіки найлегше, тож тут слід бути уважними. Обирайте легкий, вільний одяг світлих кольорів, бажано з довгим рукавом. Одягайте сонцезахисні окуляри і капелюх, краще з широкими полями, щоб затінити обличчя, вуха та шию. Уникайте відвідування соляріїв.
Пийте більше води. Підтримуйте водний баланс: незалежно від того, наскільки ви активні. Не чекайте на відчуття спраги – пийте постійно маленькими порціями. Але обов’язково порадьтеся з вашим лікарем щодо допустимої кількості вживання води у спеку, якщо є  якісь протипокази за станом здоров’я.
Не пийте рідини, що містять кофеїн, алкоголь або велику кількість цукру, адже це фактично призводить до втрати більшої кількості рідини. Крім того, уникайте дуже холодних напоїв, тому що вони можуть викликати судоми шлунка. Якщо ви дотримуєтеся дієти з низьким вмістом солі, страждаєте на діабет, маєте підвищений кров’яний тиск або інші хронічні захворювання, порадьтесь зі своїм лікарем щодо водно-сольового режиму.
Електричні вентилятори можуть забезпечити комфорт, але коли температура повітря досягає критичної позначки, вони стають неефективними. Кращий спосіб охолонути – прийняти прохолодний душ або ванну.
Використовуйте кухонну плиту і духову шафу якомога менше, щоб підтримувати прохолоднішу температуру в домі. Уникайте гарячої та важкої (жирної) їжі: вона створює додаткове теплове навантаження на ваше тіло.
Зменшуйте об’єм фізичних вправ під час спеки. Якщо ви не звикли працювати чи займатися спортом за високої температури повітря, починайте вправи повільно і поступово підвищуйте темп. Якщо навантаження у спеку змушує ваше серце битися сильніше і вам не вистачає повітря, припиніть будь-які навантаження. Перемістіться у прохолодне місце або тінь і відпочиньте, особливо, якщо ви відчуваєте запаморочення або слабкість.
Ніколи не залишайте немовлят, дітей або домашніх тварин у припаркованому автомобілі, навіть із відкритими вікнами. Коли залишаєте авто, переконайтеся, що усі вийшли. Не забувайте напувати своїх домашніх тварин: давайте їм багато свіжої води, при цьому залишайте воду в тіні.

Джерело: Трибуна Бровари