Що робити, коли поранилися використаним шприцом

image
1 Травня 2019, 19:52
Поділитися:

20 березня  міський голова видав розпорядження про проведення весняного двомісячника благоустрою. У його рамках у Броварах було проведено планові роботи з прибирання прибудинкових територій, вулиць, парків, вивезено опале листя, тисячі кубометрів сміття,  ліквідовано сміттєзвалища, висаджено кущі вздовж вулиць. Триватиме  двомісячник до 18 травня, і ризики натрапити на використаний шприц залишаються. В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун радить, що робити, коли натрапили на таку небезпечну знахідку.

Разом із Infection Control in Ukraine/ Інфекційний контроль в Україні Супрун розповідає, як треба діяти,

Коли випадково вколовся використаною голкою

Не панікуйте, дихайте рівно та спокійно .
Через поранення голкою можуть передаватися ВІЛ, гепатит В і С, герпес, малярія, сифіліс, дифтерія та ще кілька десятків інших парентеральних інфекцій. Але шанси зараження патогенами крові з голки дуже низькі, стверджує Супрун.

Очільниця МОЗ вказує на ризики зараження серед медичних працівників. Так, для гепатиту В вони становлять від 2% до 40%, гепатиту С – 3-10%. ВІЛ – 0,2-0,5%. Ризики залежать від багатьох факторів, зазначає Супрун: розміру голки, глибини проникнення, кількості крові, що потрапила при пораненні та концентрації в ній вірусу.

На відміну від ситуації з медичними працівниками, джерело крові у голках та шприцах, які знаходяться на вулиці, зазвичай невідоме. До того ж поранення не відбувається одразу після використання голки, вона рідко містить залишки свіжої крові, а вірус, який міг бути в крові, зазнав впливу світла та температури. Внаслідок цього ризики зменшуються.

Однак, у будь-якому випадку треба діяти швидко для попередження ризиків зараження. Тож варто зробити наступне:

▪ зачекайте щоб кровотеча пройшла сама протягом кількох хвилин;
▪ промийте рану водою;
▪ не намагайтеся очистити рану або відсмоктувати кров;
▪ висушіть і заклейте рану пластирем;
▪ вирушайте до найближчого травмпункту або кабінету довіри, чи центру ВІЛ/СНІДу.
Далі лікар оцінить ваші ризики на інфікування і запитає про травму. Він повинен буде дізнатися коли, де і як це сталося, в якому стані була голка – відкрита чи закрита, з наявними ознаками залишків крові чи без, як саме стався контакт із голкою та як глибоко вона проникла під шкіру. Будьте готові максимально чітко згадати всі деталі.

Якщо буде встановлено, що ризики інфікування відсутні – ви можете перестати хвилюватися. Якщо ж лікар оцінив ваші ризики як високі, найбільш ймовірно, що вам знадобиться щось із наступного переліку:

▪ профілактика антибіотиками для уникнення шкірної інфекції;
▪ щеплення проти гепатиту В;
▪ профілактична терапія від ВІЛ;
▪ зразки вашої крові можуть бути перевірені на гепатит В, гепатит С або ВІЛ одразу або після певного проміжку часу.

Коли ви отримаєте інструкцію як діяти – надалі можете консультуватися з сімейним лікарем. Обов’язково потрібно дотримуватися всіх інструкцій. Особливо щодо прийому профілактичних препаратів для запобігання зараження.

А щоби уникнути поранень, варто дотримуватися правил безпеки та утилізації. Коротка інструкція як безпечно зібрати використані шприци та голки:

з собою потрібно мати рукавички, плоскогубці та контейнер для гострих предметів (посудина, коробка чи міцний пакет, які неможливо пошкодити гострим предметом чи голкою).
Ці речі мають бути безпосередньо з вами. Тобто не варто залишати контейнер далеко від себе та приносити туди шприци і голки, які ви знайшли.
Надягніть рукавички, стійкі до механічних пошкоджень. Це можуть бути товсті гумові рукавиці, але краще, що вони були стійкі до порізів та проколів.
У жодному разі не торкайтеся шприца руками, підіймайте лише за допомогою плоскогубців чи інших інструментів, придатних для цього.
Шприц потрібно негайно помістити у контейнер для утилізації відходів самостійно. Не передавайте його іншій особі, щоб вона його туди ставила.
Якщо знайшли голку окремо від ковпачка – не потрібно одягати ковпачок назад на голку.
Коли завершите прибирання, зніміть рукавички та помістіть їх в окремий пакет. Ретельно помийте руки з милом.
Тримайте контейнер для утилізації у безпечному місці. Його вміст необхідно утилізувати як біологічно небезпечні відходи.
Не потрібно зберігати голку, якою вкололися. Додаткові дослідження не допоможуть дізнатися більше про потенційне зараження та вирішити проблему.
Здати використані голки чи шприци потрібно на спеціальні підприємства, які мають ліцензію та сертифіковане обладнання. Список можна знайти ТУТ.

У цьому списку потрібно шукати підприємства, що працюють із клінічними та подібними їм відходами у вашому місті чи регіоні. Це відходи, що виникають у результаті медичного догляду, ветеринарної чи подібної практики, відходи, що утворюються у лікарнях або інших закладах під час досліджень, догляду за пацієнтами або при виконанні дослідницьких робіт.

Якщо у вас немає змоги утилізувати шприц як зазначено вище, обов’язково подбайте, щоб він був окремо від решти сміття, щоб інші люди його не знайшли так само як ви.

Джерело: Трибуна Бровари