1 березня – Прощена неділя: що варто зробити цього дня і чого робити не можна | Трибуна

image
1 Березня 2020, 15:01
Поділитися:

Прощена неділя – останній день Масниці, остання неділя перед Великим постом.У цього дня немає встановленої дати, позаяк залежить він від Пасхи. У 2020 році Прощена неділя припадає на 1 березня. У цей день прийнято прощати і просити пробачення. Як це варто робити і чого робити не можна – розповідає Главком.

Цей день – час духовного очищення. Він допомагає краще підготуватися до Великого посту, який починається вже наступного дня. 

Традиції
Цього дня православні християни просять один у одного вибачення за всі заподіяні за рік неприємності й образи. Вважається, що Великий піст втрачає свій високий сенс, якщо зводиться до простого утримання від їжі, без взаємного прощення образ.

Попросити вибачення може кожен. У Прощену неділю прийнято просити прощення за гріхи і образи у близьких та знайомих, при цьому неважливо – навмисно було нанесено прикрість або випадково. При цьому особливо виділяють важливість покаянь (і вміння це робити) сильних перед слабкими, багатих перед бідними, молодих перед літніми тощо.

Вважається, що в цей день легше пробачити борги, ніж в інші дні. Хоча б тим боржникам, які перебувають у складному матеріальному становищі.

Якщо у цей день перед вами вибачиться людина, у відповідь скажіть «Бог простить, і я прощаю».

Що варто зробити у Прощену неділю
Також у Прощену неділю ходять до церкви на літургію, де людям нагадують про гріхопадіння Адама та Єви, розповідають про важливість посту і вміння прощати.

У Прощену неділю в церкві можна побачити старовинну традицію. Її суть: люди стають у ланцюг і просять прощення одне в одного. Традиція зародилася ще на Афоні і з часом поширилася на інші країни.

Її коріння сягає давньої традиції єгипетських ченців, які перед Великим постом до Великодня розходилися по пустелі, щоб повністю віддатися молитві. Оскільки в пустелі було багато небезпек, зустріч перед постом могла виявитися останньою, і ченці просили прощення один у одного як перед смертю.

У цей день прийнято не тільки просити вибачення і прощати, але і займатися добрими справами.

Обов’язково проведіть час з сім’єю, попросіть вибачення у померлих родичів, оскільки не тільки живі заслуговують почути у вас покаяння. Вибачте їх за образи, щоб зняти тягар із душі.

Покайтеся і вимовте молитву про прощення.

І, звичайно, підготуйтеся до початку Великого посту – відпустіть весь негатив у минуле.

Що не можна робити в неділю
Не можна займатися важкою фізичною працею, прибирати, прати. У той же час дозволено приготування їжі та догляд за домашніми тваринами.

У давнину люди були переконані, що саме цього недільного вечора відбуватиметься Страшний суд. Цього дня дуже побожні люди намагалися  рідко виходити з дому, пригадували власні гріхи і в жодному разі не вживали алкогольних напоїв.

Категорично заборонено влаштовувати конфлікти, злитися на оточуючих, підвищувати голос, ображати когось і самому ображатися.

Крім того, в Прощену неділю не можна їсти м’ясо. Також не можна пізно лягати спати, бо ж після опівночі вже настає Великий піст.

Наміри людей мають бути тільки позитивними, а вчинки – людяними.

Головне фото – з інтернету

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: Трибуна – Бровари