Пішоходів змусять оплачувати ремонт авто, яке їх збило | Трибуна

image
14 Грудня 2019, 19:30
Поділитися:

Пішоходи – винуватці ДТП – тепер зобов’язані відповідати матеріально за свої дії. Таке рішення виніс Верховний Суд України. Юристи кажуть, що відповідальність була прописана в Цивільному кодексі, але на практиці суди її майже не застосовували, а ухвалені рішення скасовувала Феміда вищої ланки. Тепер судді при розгляді таких справ зобов’язані враховувати рішення ВСУ. Про це розповідає «Сьогодні» із посиланням на ВСУ та правників.

Правознавці прогнозують «революцію» в судах і на дорогах, зазначає видання. Головним підсумком може стати зниження числа ДТП з вини пішоходів. Останні стануть обережнішими при переході вулиці, адже можна втратити не тільки здоров’я, а й гроші.

Що вирішив Верховний Суд

За даними з Єдиного реєстру судових рішень, пішохід раптово вибіг в недозволеному місці поблизу перехрестя на проїжджу частину, коли на світлофорі був зелений сигнал для водіїв, що дозволяв їм рух. Унаслідок пішохід отримав тілесні ушкодження, а автомобіль (позашляховик Toyota Land Сruiser) – механічні пошкодження.

Суд встановив, що водій їхав із дозволеною швидкістю руху і не мав технічної можливості уникнути наїзду. У підсумку витрати на ремонт автомобіля склали понад 100 тис. грн, які суд першої інстанції постановив стягнути з пішохода. Розгляд апеляційної та касаційної скарг останнього тривав майже чотири роки і закінчився на користь водія.

Зі слів юриста Вадима Володарського, таке рішення ВСУ є безпрецедентним, адже зазвичай суд вищої інстанції ставав на бік пішохода.

«Багато років існувала судова практика, згідно з якою, якщо пішохід сам постраждав в ДТП, то в позові власника автомобіля до нього відмовляли, – роз’яснив Володарський. – Мовляв, пішохід – не господар джерела підвищеної небезпеки (таким за законом вважається будь-який транспорт). І стягувати з нього за “пошкодження джерела підвищеної небезпеки”, нібито, не було підстав. Опубліковане рішення – відмова від цієї порочної практики» , – зазначив Володарський.

Правник Володимир Столітній доповнив, що пішоходи є такими самими повноправним учасниками дорожнього руху, як і водії автотранспорту, велосипедисти тощо. Згідно з правилами дорожнього руху, вони мають не тільки права, але й обов’язки.

«Пункт 4.10 ПДР говорить, що перед виходом на проїжджу частину пішоходи повинні впевнитись у відсутності транспорту, що наближається. Пункт 4.13 ПДР прямо забороняє пішоходам виходити на дорогу, не переконавшись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху; раптово виходити чи вибігати на пішохідний перехід; допускати самостійний, без нагляду дорослих, вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину», – перерахував Столітній.

На жаль, чимало пішоходів вимоги правил ігнорують і стають винуватцями ДТП, при цьому гинуть або отримують травми. За даними патрульної поліції, за 10 місяців 2019 року в Україні з вини пішоходів сталося 579 ДТП з потерпілими (2,7 % від усієї кількості ДТП з постраждалими), загинуло 83 людини (3 % від усієї кількості загиблих в ДТП), травмовано 533 людини (2 % від усієї кількості загиблих в ДТП). Цих жертв можна було б уникнути за умови дотримання пішоходами правил дорожнього руху.

Читайте також:

Поза «зеброю»: у Броварах автівка наїхала на пішохода
На Броварському проспекті таксі збило пішохода. ФОТО, ВІДЕО

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: Трибуна – Бровари